Jak vybrat noční stolek?

Ve většině ložnicích se nachází alespoň jeden noční stolek. Při jeho výběru byste neměli pro samotný design zapomínat především na funkčnost. S tím souvisí zvolení vhodné velikosti v závislosti na rozměru postele a také provedení případného úložného prostoru. Dobře vybraný noční stolek nabídne dostatek odkládacího místa pro všechny vaše nezbytnosti a zároveň vkusně olemuje hranice postele.

Noční stolek by neměl chybět u žádné postele

Otázky na začátek

Styl ložnice

Zásadním ukazatelem, podle kterého byste měli stolek vybírat, je styl ložnice a postele. Pokud místnosti teprve vybavujete, doporučujeme začínat postelí, podle které by se měly ostatní prvky odvíjet. Dáváte přednost jemnému skandinávskému designu s převažující bílou a šedou barvou? Celkový ráz místnosti skvěle podtrhnou dřevěné noční stolky například v dekoru dub sonoma v kombinaci s bílým nátěrem. Do moderních interiérů s výraznými doplňky dobře zapadnou stolky s kovovými úchytkami a podnožím. Také do dětských pokojů můžete pořídit kromě klasických variant i dětské nižší vyhotovení na kolečkách v líbivých pohádkových dekorech.

Hlavní využití

Promyslete si, co od nočního stolku očekáváte. Pořizujete si jej spíše jako designový prvek, který má dokreslovat celkový ráz ložnice, nebo jde v první řadě o úložný prostor na knihy, kosmetiku, lampičku, brýle nebo třeba budík? Podle toho již můžete začít vyřazovat nevyhovující varianty. Designové stolky nemusí být vybavené řadou šuplíků a úložných boxů, proto si pečlivě promyslete, co do nich budete ukládat. V opačném případě byste mohli mít luxusní vyřezávanou desku z masivu přeplněnou předměty a výjimečný design by pod náporem věcí stejně nevynikl.

Na co se zaměřit

Velikost

Nejdůležitějším parametrem výběru jsou rozměry stolku. Nejdříve je třeba přeměřit výšku postele a dostupné šířky na stolek, to v případě, že se v blízkosti postele nachází komoda nebo šatní skříň. Pokud bojujete s nedostatkem místa, můžete zvolit šikovnou nástěnnou variantu, která nebude tolik vyčnívat do prostoru.

Při měření výšky postele nezapomeňte připočítat přečnívající výšku matrace.

Noční stolek by měl být vysoký přibližně stejně jako lehací plocha, abyste se pro uložené věci nemuseli příliš ohýbat či naopak natahovat. Méně tradiční servírovací varianty, které lze otáčet pro podávání snídaně nebo šálku čaje, by měly mít navíc 20 cm výšky k dobru, aby se pod desku pohodlně vešly nohy. O hloubce stolku většinou rozhoduje úložný systém, obvykle se však udává 60cm hranice. Hlubší stolky by totiž mohly dotyčnému překážet při vstávání z postele.

Čím vyšší postel, tím vyšší by měl být i noční stolek

Materiál

Na první pohled dřevěný stolek může být vyroben z levnějšího lamina, zatímco barevné dekory nemusí vždy evokovat lepenou dřevotřísku. Konkrétní materiál rozhodne tedy spíše o kvalitě zpracování a typu údržby než výsledném designu. A s jakými materiály se nejčastěji setkáte?

Masiv

Dřevo se v ložnicích vyskytuje snad nejčastěji. Je příjemné na dotek a díky své struktuře je každý kus jedinečný. Pokud o dřevo správně pečujete, vydrží vám doslova stovky let. Navíc se jedná o zdravotně nezávadný materiál vhodný i pro alergiky či do dětských pokojů. Při koupi masivu si však připlatíte v porovnání s dalšími materiály.

MDF

Stolky z MDF (medium density fibreboard) jsou považovány za plnohodnotnou alternativu masivu. Jedná se o materiál z přírodních vláken, nejčastěji jehličnatých stromů. K výhodám patří nejen dobrý vzhled, vysoká odolnost, ale i dlouhá životnost.

Dýha

Dýha je tenký list dřeva, kterým se přelepí nejčastěji překližková deska. Výhodou takové úpravy je reprezentativní vzhled a snadná údržba – jen pozor na přílišnou vlhkost. Pokud máte méně kvalitní dřevo, je možné ho dýhovat, a zlepšit tak jeho vzhled. Jestliže dojde k odštípnutí dýhy, řeší se to buď podlepením, nebo vylomením kusu a vsazením dýhy nové.

Lamino

K oblíbené a cenově přívětivější variantě patří lamino. To můžete pořídit v mnoha barevných variantách včetně imitace různých, i exotických dřev. Vedle nižší ceny bude další výhodou menší hmotnost a nenáročná údržba. Ruku v ruce s nižší cenou však přichází i náchylnost k mechanickému poškození.

Často se setkáme s kombinací jednotlivých materiálů

Kov

Kromě dřeva je velmi častým nosným materiálem kov. Ten naleznete většinou na úchytkách, podnoží či jiných designových prvkách. Do kovového rámu může být vsazená dřevěná nebo skleněná deska. Kov se dobře kombinuje se dřevěným nábytkem a domácnostmi v industriálním stylu.

Sklo

Deska stolku může být vyhotovena také ve skle. Takový model působí velmi moderně a elegantně, a proto se hodí do luxusních ložnic minimalistického stylu. Jistou nevýhodou je chladný povrch, který navíc po uložení skleničky může zacinkat. Hrany takovéto desky by měly být zaoblené, aby nedošlo k poranění. Dejte si také pozor na poškrábání desky, jakákoli renovace je poměrně náročná.

Dekor

I když jste si v otázce primárního využití odpověděli, že by měl noční stolek plnit především funkci dekorační a designovou, je třeba stále myslet na to, že dominantním prvkem ložnice je postel. K té by měl stolek ladit a vkusně ji doplňovat. K dřevěným postelím v ložnici s podobně laděným nábytkem se spíše hodí osvědčené dekory dubu sonoma, tmavšího buku a borovice, která se často vyrábí z masivu. Minimalisticky zařízenou místnost vkusně doplní například kovový rám a transparentní skleněná deska či bílý lak.

Dekor desky by měl ladit s postelí i podlahou

Způsob provedení

Noční stolky mohou být vyhotoveny v rozličných tvarech od běžných kvádrových po oválné varianty. Ty obvykle neobsahují příliš úložného prostoru, zato skvěle vypadají a vizuálně zjemňují ostré hrany postele. Dalším detailem k promyšlení je podnoží. Některé noční stolky mohou být vybavené kolečky, ty se častěji objevují u dětských variant. Stabilnější varianta s vyššíma nožičkama působí vzdušně a opticky prostor zvětší. Běžnou klasikou jsou však nízké stolky, pod kterými nelze vysávat.

Závěsné stolky obvykle přiléhají přímo k posteli a disponují jednoduchou odkládací plochou bez úložného prostoru.

V tuto chvíli je také namístě zvážit provedení úložného prostoru. Zde se řiďte podle toho, co na stolku a v něm chcete ukládat. Větší modely mohou mít k dispozici řadu šuplíků, otevřený box nebo naopak uzavřený systém skříněk s horním odkládacím prostorem. Jednoduché stolky potom disponují například jen drobnou poličkou na knihu či místem k odložení brýlí.

Kvalita zpracování

Po dodání stolku zkontrolujte, zda se nikdy neviklá. Deska a nohy by k sobě měly pevně dosedat a případný úložný prostor s šuplíky mít jistý chod. Nikde nesmí vyčnívat šrouby nebo jiný spojovací materiál. Kvalitní dřevo poznáte podle hladkého opracování, u kterého nehrozí zadrhnutí třísky. Dýha ani lamino by se neměly odlupovat a naopak pevně přiléhat k desce. V případě dětských stolků si můžete zkontrolovat atestaci či potvrzení zdravotní nezávadnosti.

Péče a čištění

  • Dřevo – nejvíce péče vyžaduje dřevěný nábytek. Ten totiž bývá náchylný na přílišné vlhko. Z toho důvodu se vyplatí investovat do kvalitního povrchově ošetřeného materiálu, který odolává plesnivění. Nočním stolkům ze dřeva neprospívá přímé silné sluneční světlo ani vlhkost, například při rozlití šálku čaje. V takovém případě ho ihned vysušte mikrovláknovým hadříkem. K odstranění nečistot si vystačíte s lehce navlhčeným hadříkem a prostředkem na čištění dřeva. Jednou za čas je vhodné dřevěný povrch impregnovat či ošetřit olejem na dřevo.
Přírodní materiály jsou velmi odolné za předpokladu pečlivé údržby
  • Lamino a MDF – patrně nejsnadnější na čištění budou laminové a MDF desky. Ty postačí setřít mýdlovou vodou. Žádná impregnace či zvýšená péče není třeba. Během čištění jen dejte pozor, abyste vždy povrch dobře vysušili. Po čase se totiž spoje mohou vlivem navlhnutí začít odlepovat.
  • Dýha – podobně jako dřevo by se měly dýhované desky ošetřovat leštěnkou s přídavkem vosku. Ten udržuje a oživuje lesk, a především předchází vysušení a následnému popraskání.
  • Skleněné desky – čištění zvládnete jednoduše hadříkem a prostředkem na sklo. U těchto povrchů si však dejte pozor na poškrábání či prasknutí. Na stolky nepokládejte šálky s horkým nápojem nebo naopak těžké předměty.

Další užitečné články

Co na nespavost aneb jak usnout bez prášků